Çözüm Detayları

Hayvan Takip Sistemi

Anlık Hız Bilgisi

hayvan-takip

GPS, günümüzde çok sayıda uygulamada kullanılan teknolojilerden biridir ve GPS içeren uygulamalardan biri de hayvan takip sistemidir. Bu takip sisteminin amacı hayvanları takip etmek ve onları düzenli olarak izlemektir.

Bu izleme sistemi size hayvanın gittiği yer ve rota hakkında bilgi verebilir ve bu bilgiler herhangi bir konumdan gözlemlenebilir. Ayrıca size hedefin tam konumunu sağlayan web uygulamasını da içerir.

Hayvan takip sistemi IP67 standardına sahip olduğu için her türlü hava koşulunda hedefi takip etmenizi sağlar. Bu sistem GPS teknolojisini kullanır ve benzer şekilde karasal sistem kullanarak hayvanları izlemek için bir yöntem sunar.

Diğer otomatik konumlandırma etiketlerine göre daha hafif, daha uzun ömürlü, daha doğru ve daha uygun vericiler ile binlerce hayvanın eş zamanlı takibini sağlar. Bu projenin temel amacı, hayvanların konumunu anlık olarak bilmek ve hırsızlığa karşı önlem almaktır.

Aynı zamanda yaban hayatında da tercih edilebilen hayvan takip sistemi uzun süre dayanan pilleri sayesinde hayvanların yaşamları hakkında bilgi edinilmesini sağlar. Bu sayede popülasyonlar hakkında veriler elde edilebilir ve tekrar doğaya salınan hayvanların adaptasyon süreçleri incelenebilir.

Hayvan Takip Sistemi Nedir?

hayvan takip sistemi nedir

Hayvan takibi uzun zamandır yapılmaktadır ancak teknoloji geliştikçe günlük kullanılan ve farklı amaçlara hizmet eden bir sistem halini almıştır. Geçmişte daha az kullanılmasının sebebi ise boyut, ağırlık ve fiyat gibi faktörlerdir.

Günümüzde ise hızla gelişen hayvan takip sistemi sahip olunan hayvanları izlemek için daha uygun hale getirilen ve birçok kişinin ulaşabileceği fiyat aralıklarıyla sunulan önemli bir sistemdir. Çiftçiler, hayvanın ya da hayvanların konum kontrolünü bu cihazlar sayesinde rahatlıkla yapabilir. Ayrıca yeni nesil teknolojiler sayesinde uzun ömürlü pillere sahiptir ve pil bittiğinde kolaylıkla değiştirilebilir.

Hayvan takip sistemi, yatırım getirinizi doğrudan iyileştiren yönetim kararları almanıza yardımcı olmak için kullanımı kolay bir izleme sistemi sağlar. Anlık takip içeren ve en önemlisi kurulumu kolay bir cihaz arıyorsanız, N2Mobil hayvan takip sistemini hayvanlarınıza entegre ederek, uzaktan da çiftliğinizdeki hayvanlarınızı takip edebilirsiniz.

Hayvan Takip Sistemi Nasıl Çalışır?

hayvan takip sistemi nasıl çalışır

Hayvan takip sistemi, çiftlik sahiplerine hayvanlarını çok daha yakından izleme ve hayvanlarının davranışlarında ve konumlarında bir anormallik olması durumunda daha hızlı hareket etme ve mera kullanımını daha iyi yönetme imkanı verir.

Ayrıca, tarım tesislerinin gözetim gerektiren ekipmanları gibi çeşitli varlıkları vardır, bunların tamamının da korunmasını sağlar. Sığır ve çiftlik varlıklarının çalınması ve kazalar sığır çiftçisi için çok maliyetli olurken sığırların konumunun manuel olarak incelenmesi zor ve kaynak tüketen bir görevdir ve uzak tarım alanlarındaki düzensiz hücresel kapsama alanı nedeniyle hücresel tabanlı GPS izleyicileri kullanmak zordur.

N2Mobil hayvan takip sistemi düşük güç bağlantısıyla etkinleştirilen izleyicileri, yıllarca dayanır ve her yerde çalışır. Hayvanların kulağına veya tasmasına ve çeşitli çiftlik ekipman ve araçlarına yerleştirilerek, gerçek zamanlı konum bilgisi sağlarlar, hayvancılık ve ekipman hırsızlarını caydırmak için coğrafi sınırlama ve hareket uyarıları kullanılır.

En önemlisi ise hayvan takip cihazının hava koşullarına dayanıklı materyallerden yapılmış olmasıdır. Hayvan takip sisteminde kullanılan cihazlar, IP67 koruma sınıfı ile tamamlanır ve uzun yıllar kullanım ömrü sunarlar.

IP67, toz karşı yüksek koruma sağlarken 1mm’den büyük cisimlere karşı da dirençlidir. Ancak en önemlisi hayatının büyük bir bölümünü dışarıda geçiren hayvanlar için bu cihazların su geçirmez olmasıdır. 15 cm-1 m arasındaki su yükseltilerine karşı dayanıklıdır. Bu sayede yağmur ya da su birikintilerinden etkilenmeden uzun süre çalışır ve size hayvanlarınızın konumu hakkında rapor sunmaya devam eder.

Hayvan takip sistemi, kurulumu kolay ve uygun maliyetli bir çözüm sayesinde hırsızlığı önlemenize ve kayıp sığırları kurtarmanıza olanak tanır, canlı hayvan izleme ve yönetimini iyileştirir.

Coğrafi çit belirleme, sığırların belirlenmiş bir alandan çıkıp çıkmadığını izlemek için kullanılır, yerel coğrafi konum belirleme, izleyicinin pil ömrünü oldukça artırırken vahşi hayvanların yaklaşık konumunun alınmasına da olanak tanır.

Hayvan Takip Sisteminin Avantajları Nelerdir?

hayvan takip sistemi avantajları

Hayvan takip sistemi sunduğu olanaklarla çiftliğinizde ya da herhangi bir yerde bulunan tüm hayvanlarınızın can güvenliğini sağlamanıza yardımcı olur ve kayıp, çalıntı durumlarında yer tespiti yapmanıza olanak tanır. Tüm bunların yanı sıra daha pek çok fayda sağlayan hayvan takip sistemi her çiftçinin sahip olması gereken güvenlik önlemlerinden biridir.

Yüksek Hassasiyetli Konum

Sığır, koyun takibi ve daha fazlası için sunulan hayvan takip cihazları, tüm verilere ihtiyaç duyduğunuz anda ulaşabilmeniz için yüksek hassasiyetli konumlandırma sistemleriyle yapılandırılabilir ayarlar sunar.

Dayanıklı Muhafaza ile Uzun Yıllar Kullanım

Optimize edilmiş cihaz özellikleri arasında en zorlu ortamlara dayanacak ultra dayanıklı muhafaza ve uzun ömürlü pil ömrü bulunur, böylece verileriniz ve hayvanlarınızın güvenliği sağlanır. Her koşulda çalışmayı sürdüren takip cihazı hava düşük ve yüksek hava sıcaklıklarında, yağmurda ve karda çalışmayı sürdürür ve veri aktarımını aktif tutar.

Uzaktan İzleme İmkanı

Hayvan takip sistemi, hayvancılık operasyonlarınızı ve kârlılığınızı büyük ölçüde iyileştirebilecek bir dizi avantaj ve güvenlik özelliği sağlar. Uzaktan sığır izleme ile kolay hayvan tanımlama, canlı hayvan izleme, esnek cihaz entegrasyonu ve uzaktan cihaz yönetimi ile geniş ölçekte kolay uygulama ile hayvanlarınızı herhangi bir yerden takip etmenize olanak tanır. Böylece çiftlikten uzak olsanız bile hayvanlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Raporlama

Hayvancılık izleme cihazları ve diğer izleme yazılımlarından toplanan verilerle hırsızlığı ve kayıp hayvanları azaltarak hayvan varlıklarınızın güvenliğini artırır. Tüm günün kaydını raporlayan hayvan takip sistemi, hayvanlarınızın toplandığı konumu görmenize izin verir. Böylece genel olarak hayvanlarınızın nerelerde yemek yediklerini ve vakit geçirmekten hoşlandıklarını anlayabilirsiniz. Buradan yola çıkarak arazinizde iyileştirmeler yapabilir hayvanlarınızın refahını artırabilirsiniz.

Çiftlik Ekipmanı Takibi

Tarım sektöründe hırsızlık hızla büyüyen bir sorundur ve biçerdöverler, traktörler, treylerler, püskürtücüler, tırmık yatakları, yükleyiciler, çit makineleri, balya makineleri, konveyörler, biçme makineleri gibi tarım ekipmanları tarım işletmeleri için önemli bir yatırımdır. Kayıplar, tarım programına, çalınan mülkü değiştirme maliyeti ciddi aksamalara neden olabilir. Bu nedenle takip cihazları varlıklarınızı da korumanıza yardımcı olur.

Taşınabilirlik

Hayvanları rahatsız etmeyen hafif yapısı sayesinde kolay kullanım sağlamakla kalmaz, kurulum için rahat taşınabilirlik sunar. Böylece dilediğiniz hayvan için kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Dostu Arayüz

Raporlama ve konum bilgilerine erişim sağlayan cihazların kullanım oldukça kolaydır. Mobil cihazlara entegre edilen takip cihazlarının verilerine her yerde ulaşabilirsiniz.

Arı Kovanı Takibi

Arı kovanlarının içine yerleştirilen pil tabanlı takip cihazları, arıcıların kovanın durumunu uzaktan kontrol etmelerini ve konumlarını bilmelerini ve kovan hırsızlığını önlemelerini sağlar. Hayvan takip cihazı ise takibi ve konumu için kurulumu kolay, güçlü ve uygun maliyetli bir çözüm ve doğru coğrafi konum ve uzun yıllar boyunca yüksek güvenilirlik ve sağlamlık ile kanıtlayan yüksek performanslı GPS tabanlı izleme cihazlarıdır. Tarım alanının uzak ve genellikle zorlu koşullarına uygundur.

Vahşi Yaşam izleme

Doğal rezervlerdeki vahşi hayvanlar, bilimsel veya güvenlik amaçlarıyla hayvan takip sistemleriyle donatılır. Hayvan takip sistemi ise insan müdahalesini sınırlamak için idealdir ve büyük alanlarda onları bulmasına olanak tanır. Coğrafi konum belirleme, izleyicinin pil ömrünü oldukça artırırken vahşi hayvanların yaklaşık konumunun alınmasına olanak tanır. Bu şekilde izleyiciler, uzun süre gerçek zamanlı konum belirleme sağlayabilir.

Şarj edilebilir Batarya

Bataryalar uzun süre değişim gerektirmeyen pillerle donatılır. Batarya zayıfladığında cihazın pillerini değiştirerek kullanmaya devam edebilirsiniz.

Gelişmiş Coğrafi Sınırlandırma

Coğrafi çit belirleme ile hayvanların belirli bir alan içinde kalmasını sağlayabilir, sınırları aştıklarında sinyal alarak gereli müdahalelerde bulunabilirsiniz. Çünkü çiftliklerde hayvan çalınmalarının yanı sıra kayıplar da bir hayli fazladır ve yolunu kaybeden hayvanları bulmak oldukça zordur. Bu sistem sayesinde hayvanlarınızı kaybolmadan bulabilir, belirli sınırlar içinde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Hareketlilik Kontrolü

Hayvanlarınızı her açıdan takip etmenizi sağlayan bu proje aynı zamanda hayvanlarınızın hareketliliğini de kontrol etmenize yardımcı olur. Konum değiştiren hayvanlarınız kadar belirli bir süre hareketsiz kalan hayvanlarınızın da takibi yapılması gerekir. Böylece hastalanan hayvanlarınızın tedavilerini erkenden yapabilir, diğer hayvanlara bulaşma riski olan hastalıklarda önlem alabilirsiniz. Böylece hayvan kaybınız olmaz ve daha sağlıklı bir sürü elde edebilirsiniz.

Taşıma Güvenliği

Hayvanlarınızı bir yerden bir yere naklederken de yararlı olan hayvan takip sistemi tabii ki araç takip sistemi ile de elde edilir. Ancak farklı araç kullanımlarında ya da bu sitemin olmadığı durumlarda hayvanlarınıza her an ulaşabilmenizi sağlar ve nakilin gerçekleşip gerçekleşmediğini anlık takip etmenize olanak tanır.

Siz de çiftiliğinizde güvenlik önlemlerini artırmak istiyorsanız N2Mobil hayvan takip sisteminden yararlanarak sahip olduğunuz hayvanlarının güvenliğini maksimum seviyeye çıkarabilir, kayıp ve çalıntı vakalarını olumlu sonuçlandırabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Hayvan takip sistemi nerelerde kullanılır?

Hayvan takip sistemi çiftlikler başta olmak üzere pek çok arazide ve açık alanda kullanıma uygundur. Kullanılan malzemeler ve çekim gücü sayesinde her koşulda çalışmaya devam ettiğinden şehir içinde ve dışında da kullanılabilir.

Hayvan takip sistemini kimler kullanabilir?

Hayvan takip sistemi, hayvan sahipleri başta olmak üzere çiftlik sahipleri, hayvanların bakımından sorumlu kişiler, doğal hayat takipçileri ve pek çok kişi tarafından kullanılabilir. Sistem hayvanlara yerleştirilebilen bir cihaz içerir ve akıllı telefonlar sayesinde bilgiler anlık alınabilir. Bu sayede kullanımı kolaydır ve herkes rahatlıkla hayvanlarını takip etmek için yararlanabilir.

Hayvan takip sistemi ile hangi hayvanlar korunabilir?

Büyükbaş hayvanlar başta olmak üzere küçükbaş hayvanlarda da kullanılan takip sistemi, kurulum kolaylığı sayesinde kovana yerleştirilerek arıların güvenliği de sağlanabilir. Öte yandan sadece hayvanları korumakla kalmaz çiftlikte bulunan bazı makine ve cihazların hırsızlığa karşı korunmasına da yardımcı olur. Bu sayede tüm çiftliğinizdeki hayvanları ve ekipmanları N2Mobil hayvan takip sistemi ve diğer güvenlik hizmetleriyle koruma altına alabilirsiniz.

Hayvan takip sistemi canlı stok kontrolünde işe yarar mı?

Hayvanların popülasyonu arttıkça bazı sorumluluklar da artar ve yerine getirmeniz zorlaşır. Hayvan takip sistemi size konum bilgilerini gösterirken aynı zamanda takibini sağladığınız canlıların sayısını da söyler. Bu sayede stok kontrolünü zahmetsizce tamamlayabilir ve varlıklarınızın yem, su, takviye gıda, ısınma sistemleri, tedavi gereçleri konusunda ihtiyaçlarını daha rahat belirleyebilirsiniz.

Hayvan takip cihazı nasıl takılır?

Hayvan takip sistemi, harici takılabilen bir cihazdan oluşur ve hayvanlara zarar vermeden yerleştirilme özelliğine sahiptir. Büyükbaş hayvanların boynuna takılabilen cihazlar istenildiği zaman kolaylıkla çıkarılabilir. Bu sayede pil değişim gibi işlemlerde de hayvanlarınızı rahatsız etmemiş olursunuz. Cansız varlıklara ise dilediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken pil değişimlerinin kolay yapılabilmesi için kapak kısmının ulaşılabilir olmasıdır.

Call Now Button