Çözüm Detayları

Hafriyat Takip Sistemi

Anlık Hız Bilgisi

hafriyat takip sistemi

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren ve düzenli olarak hafriyat nakliyatı yapan firmalar için geliştirilen hafriyat takip sistemi, araç filolarını anlık olarak takip etme olanağı tanımaktadır. Özellikle filolarda yer alan araç sayısının fazla olması, her bir aracın takip edilmesini ve sürücülerle iletişim kurulmasını zorlaştırdığı için hafriyat filolarının hem yönetimi hem de denetimi oldukça zordur. Bu noktada devreye giren hafriyat yönetim sistemi yüzlerce aracı tek bir ekran üzerinden canlı olarak takip edebilme avantajı sunar.

N2Mobil tarafından geliştirilen hafriyat takip sistemi, hafriyat yüklü araçları anlık olarak takip edebilmenizin yanı sıra her bir aracın saatlik hızını da görüntülemenizi sağlar. Uydular sayesinde tüm bu verilere ulaşabilmenizi sağlayan bu özel sistem, yeni nesil teknolojilerden olabildiğince faydalanarak daha az masrafla daha geniş bir kontrol ağı oluşturmanıza imkân tanır. Modern takip cihazlarının araçlara yerleştirilmesi ile oluşturulan hafriyat takip sistemi aynı zamanda olası kaza ve hırsızlık durumlarında yasal açıdan da geçerliliği olan veriler toplamanıza yardımcı olur.

Hafriyat Takip Sistemi Nedir?

hafriyat takip sistemi nedir

Araç takip sistemi ile filo takip-yönetim sistemini bir arada sunan hafriyat takip sistemi, GPS aracılığı ile hafriyat taşıyan araçların takip edilmesini, denetlenmesini ve yönetilmesini sağlar. Bu özel sistem, büyük filolarda yer alan araçları direkt olarak kontrol etmenizi sağlamasının yanı sıra sürücüler için profil oluşturmanıza da olanak tanır. Böylece araçları kullanan sürücülere ait kimlik bilgilerinden sürüş alışkanlıklarına, rotayı ne kadar takip ettiklerinden ortalama sürüş hızlarına kadar pek çok veriye saniyeler içinde ulaşabilirsiniz. Üstelik özel bir ekipman sayesinde sürücü rotadan saptığında uyarıda bulunabilir, gerekirse araca müdahale ederek motoru kapatabilirsiniz.

Uydulardan aldığı sinyalleri kullanan hafriyat takip sistemi, araçlar dünyanın neresinde olursa olsun canlı olarak takip etmenizi sağlar. Bununla birlikte bu özel sistem uydu bağlantılı olduğundan olası afet durumlarında dahi çalışmaya devam eder. Hafriyat takip sistemi yeni nesil teknolojilerle desteklendiği için klasik takibin yanı sıra en güvenli güzergahı, en uygun park alanlarını tespit ederek sürücülerle paylaşır. Ayrıca, hafriyat yüklü araçların şehir içinde girmesinin yasak olduğu bölgeler de araçlara bildirilir. Varış noktasına mümkün olan en kısa sürede varılabilecek alternatif güzergahları da belirleyen bu özel sistem sayesinde araçların daha az yakıt tüketmesi sağlanır. Böylece hem bütçe hem de zaman tasarrufu yapabilirsiniz.

İnternet bağlantısına sahip olan herhangi bir bilgisayar veya telefon üzerinden bağlanabileceğiniz hafriyat takip sistemi ekranı, nerede olursanız olun araçlarınızı ve yüklü hafriyatı izleme imkânı sağlar. Bu esnek kullanım, tatilde dahi olsanız işinizi kontrol etme kolaylığı sunar. Web tabanlı online platform üzerinden görebileceğiniz hafriyat kamyonlarının hafriyat döküm merkezlerine ulaşması ve giriş yapması ise hafriyat yönetim bilgi sistemi kapsamında raporlanarak tarafınıza iletilmektedir. Böylece sürecin tamamına hakim olabilirsiniz.

Hafriyat Takip Sistemi Nasıl Çalışır?

hafriyat takip sistemi nasıl çalışır

Yeni nesil yazılım ve donanımlardan meydana gelen N2Mobil hafriyat takip sistemi, tamamen GPS üzerinden çalışır. Filoda yer alan hafriyat kamyonlarına yerleştirilecek olan GPS izleyici adlı cihazlar, araçtan topladığı verileri uydu aracılığı ile size ulaştırır. Siz de Web tabanlı online izleme platformuna giriş yaparak araçlarınızı, mevcut güzergahı, görev değişikliklerini, sürüş hızlarını, yakalı bölgeleri, sürücü davranışlarını ve olağanüstü durum olup olmadığını görebilirsiniz. Sade bir arayüze sahip olan bu platform tamamen Türkçe olduğundan tüm ayarlara rahatlıkla ulaşabilir, sistemin sunduğu tüm olanaklardan faydalanabilirsiniz.

Kısa sürede kurulumu ve entegrasyonu gerçekleştirilerek kullanılabilir hale gelen N2Mobil hafriyat takip sistemi, Küresel Navigasyon Uydu Sistemi’ne bağlı çalıştığından her zaman güncel haritaları görmenizi sağlar. Bu sistem aynı zamanda topladığı verileri N2Mobil sunucularına göndererek yedekleme yapılmasına olanak tanır. Böylece olası sorunlarda dahi geçmiş kayıtlara ilişkin verilere anında ulaşabilirsiniz. Yerli olmasıyla benzerlerinden ayrılan başarılı hafriyat takip sistemi, araçların motoru kapalıyken de veri almaya devam etmenizi sağlar. Böylece hafriyat, döküm merkezine ulaştırılıp teslim edilene kadar geçen süreye ilişkin her bir detaya hakim olursunuz.

Hafriyat Takip Sistemi Nasıl Kullanılır?

hafriyat takip sistemini nasıl kullanılır

N2Mobil hafriyat takip sistemi kapsamında araçlar GPS izleme cihazları yerleştirilir. Böylece Web tabanlı online platform üzerinden her bir aracı görebilirsiniz.

Herkes tarafından anlaşılır olması için sade olarak tasarlanan söz konusu platform üzerinden araçların konumlarını, takip ettiği rotaları, varış noktasına kalan süreyi, saatlik hızlarını, yasaklı bölgelere girip girmediklerini görebilirsiniz. Bunların yanı sıra sürücü tanıma ünitesi sayesinde aracı kullanan sürücünün daha önceki hafriyat taşıma işlerindeki verilere dahi ulaşabilirsiniz.

Motor blokajı ile desteklenen bu özel sistem kapsamında sürücünün yasaklı bölgeye girmesi, rota dışına çıkması, uyarılara yanıt vermemesi gibi durumlarda aracın motorunu kapatarak hafriyatı güvence altına alabilirsiniz.

Damper kontrol adı verilen özel bir fonksiyonu daha bulunan hafriyat takip sisteminde araçlara özel bir sensör daha yerleştirilir. Böylece kamyonların damper hareketlerini izleyebilir, kamyon döküm merkezine ulaşmadan kasa kapaklarının açılması halinde bildirim alabilirsiniz. Kaçak hafriyat dökümü riskini tamamen ortadan kaldıran bu sensör, çevre kirliliğini önlemeye yardımcı olurken aynı zamanda sürücü hatası nedeniyle şirketinizin ceza ile karşılaşma riskini de ortadan kaldırır.

Bu sadece sizi bilgilendirmekle kalmaz aynı zamanda kamyon kapaklarının açılıp kapanmasını kontrol etmenize de olanak tanır. Böylece bilginiz dışında hafriyat dökümü veya kamyonun kasasına ek yükleme yapılması imkânsız hale gelir.

Hafriyat Takip Sisteminin Öne Çıkan Özellikleri

hafriyat takip sisteminin özellikleri

Hafriyat takibi güvenlik, bütçe/zaman tasarrufu ve çevre kirliliğinin önlenmesi nedeniyle hem araç sahipleri hem de sürücüler açısından oldukça önemlidir. Çoklu alarm, anlık konum-hız bilgisi, sürücü tanıma ünitesi, yasaklı bölge giriş-çıkış kontrolü, motor blokajı, damper kontrolü, HGS ve PTS entegrasyonu olmak üzere 6 önemli bileşeni kapsayan bu sistem tüm kontrolün sizde olmasını sağlar. Bu süreçte işinizi kolaylaştıracak söz konusu bileşenler ise şöyle açıklanabilir:

Çoklu Alarm

Hafriyat yüklü kamyonların hız sınırını aşması, rota dışına çıkması, durmaması gereken yerlerde durması, ani fren yapması, dorsenin bilginiz dışında açılmaya çalışılması gibi durumlarda bildirimler almanızı sağlayan bu sistem tüm kontrolün sizde olmasını sağlar. Bununla birlikte hafriyatın döküm merkezine ulaşması, boşaltılması, aracın dönüş istikametinde yola çıkması gibi durumları da bildirimlerle takip etmenize yardımcı olur.

Anlık Konum – Hız Bilgisi

Filoda yer alan araçları haritalar üzerinden canlı olarak takip edebilmenizi sağlayan hafriyat takip sistemi, anlık olarak araçların konumlarını ve saatlik hızlarını görebilmenizi sağlar. Böylece sürücülerin güncel rotayı takip edip etmediğini veya hız sınırını açıp almadıklarını görebilir, gerektiğinde müdahale edebilirsiniz.

Sürücü Tanıma Ünitesi

Filoda yer alan araçları kullanmakta olan sürücüler hakkında detaylı verilere ulaşabileceğiniz sürücü tanıma ünitesi, araç takip sistemleri ile entegre bir şekilde çalışır. Sürücünün araca bindikten sonra sahip olduğu personel kartını RFID kart okuyucu aracılığı ile sisteme tanıtması ile devreye girer. Bu aşamadan sonra sürücünün genel performansına ilişkin bilgilere ulaşabilir, aracınızın ve yüklü hafriyatın güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Yasaklı Bölge Giriş – Çıkış Kontrolü

Şehir içinde hafriyat kamyonlarının girişinin yasak olduğu pek çok bölge bulunur. Zaman zaman güncellenen bu bölgeler hafriyat takip sistemi kapsamında sürücülere bildirilir. Bu bildirime rağmen herhangi bir araç yasaklı bölgeye girdiğinde bunu takip ekranı üzerinden rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca geçmiş hafriyat taşıma aktivitelerine ait tüm kayıtlar sisteme yedeklendiği için daha önce yasaklı bölgeden geçen sürücüleri rahatlıkla tespit edebilirsiniz.

Motor Blokaj

Hafriyat takip sistemi kapsamında beğeninize sunulan motor blokaj fonksiyonu, araçların motoruna takılan özel bir aksesuar sayesinde çalışır. Bu aksesuar dilediğiniz zaman araçların motorunu kapatmanızı sağlar. Böylece sürücü ile iletişim kuramadığınızda, araç güzergah dışına çıktığında veya yasaklı bölgeye giriş yaptığında motorun kapatılması yönünde komut verebilir, sürücü ile iletişim kurana kadar aracın çalışmamasını sağlayabilirsiniz. Hem güvenlik hem de tasarruf açısından büyük kolaylıklar sağlayan motor blokaj rölesi, aracın kontrolünün her zaman sizde olmasına yardımcı olur.

Damper Kontrol

Hafriyat filosunda bulunan kamyonların damper hareketlerini takip edebilmenizi sağlayan bu fonksiyon, damper sensörü adı verilen bir aksesuar ile çalışır. Kamyonların dorse kısmına kolay bir şekilde takılan bu aksesuar, araçlarda meydana gelen titreşimleri algılar ve tüm hareketliliği anlık olarak takip etmenizi sağlar. Hafriyat döküm sahalarının aktif olarak kullanılmasını sağlarken kaçak dökümlerin de önüne geçen bu sistem, diğer aksesuarlarla birlikte kullanıldığında aracı tamamen kilitlemenize olanak tanır. Böylece izniniz olmadan kamyonun kasa kapakları açılmaz, aracın motoru çalışmaz.

HGS ve PTS Entegrasyonu

Hafriyat takip sisteminin hızlı geçiş ve plaka tanıma sistemleri ile entegre olarak çalışmasını sağlayan bu özellik, araçların HGS noktalarında zaman kaybetmelerini önler. Böylece iş takviminde gecikme olması, hafriyatın döküm noktasına geç ulaşması gibi sorunlar yaşamazsınız.

Hafriyat Takip Sisteminin Avantajları Nelerdir?

hafriyat takip sistemininin avantajları

N2Mobil hafriyat takip sistemi, hafriyatların doğru alanlara boşaltılması, araçların amaç dışı kullanımının önlenmesi, rotadan sapma gibi ek maliyetlere neden olabilecek davranışların engellenmesi gibi pek çok avantajı bir arada sunar. Başarılı sistemin sunduğu diğer avantajları ise şöyle sıralanabilir:

  • Zaman ve bütçe tasarrufu sağlamanıza yardımcı olan başarılı sistem, yüzlerce araçtan oluşan filoları dahi takip etmenize olanak tanımaktadır.
  • Sürücü ile iletişime geçebilme, güzergahları kontrol edebilme, araçlara müdahale edebilme, sürüş sırasında yaşanan ihlalleri takip ekranı üzerinden görebilmenizi sağlar.
  • Web tabanlı online kullanıcı platformu tamamen Türkçedir. Bununla birlikte herkesin faydalanabilmesi için sade bir tasarım tercih edilmiştir.
  • Sistemin çalışmasını sağlayan GPS izleme cihazları ve ek aksesuarlar kısa sürede araçlara entegre edilebilecek şekilde tasarlanmıştır.
  • Ek aksesuarlar tercih ettiğinizde araçların motorlarını durdurabilir, kasa kapaklarının açılmasını engelleyebilirsiniz.
  • Tüm taşıma/boşaltım süreçleri kayıt altında olduğundan ileride yaşanabilecek anlaşmazlıklarda yasal geçerliliği olan kanıtlara sahip olursunuz.

Hafriyat Takip Sistem Fiyatları

N2Mobil hafriyat takip sistemi, GPS izleme cihazları, ek aksesuarlar ve web tabanlı online kullanıcı platformundan meydana gelen bir paket sunar. Bu pakette yer alan cihazlar ve aksesuarların sayısı filo büyüklüğüne başka bir ifadeyle araç sayısına göre farklılık gösterir. Dolayısıyla hafriyat taşıma sisteminin fiyatına ilişkin net bir bilgi vermek mümkün değildir. Tamamen yerli üretim olmasıyla benzerlerinden ayrılan N2Mobil hafriyat takip sistemi, size filonuzu takip ve kontrol etmenin mümkün olan en bütçe dostu yollarından birini sunar. Siz de hafriyat takip sistemine sahip olmak, araçlarınızı 7 gün 24 saat izlemek ve kontrol edebilmek istiyorsanız N2Mobil tarafından geliştirilen takip sistemini tercih ederek sunduğu ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Hafriyat takip sistemi ne kadar güvenli?

Araçların görülmeyecek yerlerine entegre edilen GPS izleme cihazları ve diğer aksesuarlar, dışarıdan bakıldığında görülemez. Böylece sistemin kurulduğu araçlarda hırsızların dikkatini çekecek herhangi bir eklenti yer almaz. Öte yandan izleme, denetim, kontrol ve müdahale yapmanızı sağlayan kullanıcı platformu akıllı telefon veya bilgisayar üzerinden erişebilse de özel şifreniz ile korunur. Böylece üçüncü kişilerin bilginiz dışında sisteme girmesi söz konusu değildir.

Hafriyat takip sisteminin toplam maliyeti ne kadardır?

Hafriyat takip sisteminin toplam maliyeti, filoda yer alan araç sayısına ve talep ettiğiniz ek aksesuarlara/ünitelere göre farklılık gösterir. Bununla birlikte uzun kullanım ömrü, acil durumlarda dahi kesintisiz veri aktarımı sağlaması dikkate alındığında oldukça bütçe dostudur.

Hafriyat takip sistemi bütçe tasarrufu sağlar mı?

Araçların rotadan sapmasını ve sürücülerin araçları kişisel işleri için kullanmasını önleyen hafriyat takip sistemi aynı zamanda en kısa güzergahın kullanılmasını sağladığı için daha az yakıt tüketilmesine yardımcı olur. Ayrıca, yasaklı bölgeleri sürücülere bildirdiğinden ceza ödemek zorunda kalmazsınız.

Hafriyat takip sistemi hırsızlık durumunda işe yarar mı?

Sistemde yer alan tüm araçlar dünyanın neresinde olursa olsun harita üzerinden takip edilebilir. Dolayısıyla olası hırsızlık durumunda aracın konumunu görmek mümkündür. Bununla birlikte motor blokaj rölesi takılmış olan araçların çalışmaması halinde motoru tek hareketle kapatabilirsiniz.

Hafriyat takip sisteminin sunduğu en önemli avantaj nedir?

Araçların harita üzerinden 7/24 takip edilmesini sağlayan hafriyat takip sistemi, kesintisiz veri aktarımı sunmasının yanı sıra gerekli durumlarda araçlara müdahale edebilme avantajı sunar. Bu açıdan bilinen tüm takip ve alarm sistemlerinden çok daha faydalıdır.

Call Now Button