Çözüm Detayları

Filo Yönetim Sistemi

Anlık Hız Bilgisi

Filo Yönetim Sistemi

Filo yönetimi, araçların yönetimini kapsayan operasyonel sürecin toplamıdır. Toplam araç kapasitesinden bakımlarının takibine kadar pek çok konuda hazır veriler sunar ve filonuzdan daha fazla yararlanmanıza olanak tanır.

Giderek daha fazla popüler hale gelen bu yazılım özellikle lojistik şirketleri için gerekliliktir. Diğer alım-satım yapan, ham maddeden üretim sağlayan, kısaca tüm sevkiyat içeren tüm iş şekillerinde büyük kolaylık sağlar. Şirket bütçesini tasarruflu kullanımına büyük katkısı olan yazılım araç bakımlarının aksatılmadan yapılmasına da olanak tanır.

Lojistik iş süreçlerinin güvenli ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak büyük bir çaba gerektirir. Filo yönetimi ile amaç, verimliliği ve üretkenliği artırırken aynı zamanda sürücülerin ve araçların güvenliğini sağlamaktır. Bu şekilde, her büyüklükteki şirketin filolarını daha etkin yönetmelerine, satışlarını artırmalarına ve müşteri memnuniyetini artırmalarına yardımcı olunmaktadır.

Filo Yönetimi Nedir?

filo yönetim sistemi nedir

Filo yönetimi, şirketlerin ticari araç filolarını yönetmelerine olanak tanıyan geniş bir çözüm yelpazesini ifade eder. Filo yönetimi, arabalar, kamyonetler, kamyonlar ve otobüsler gibi araçları ve treyler, vinç ve konteyner gibi ekipmanları yönetmekle ilgilidir. Amaç, uygun bakım da dahil olmak üzere bu kaynakları mümkün olduğunca verimli ve güvenli bir şekilde kullanmaktır. Bir filo yönetim sisteminin yardımıyla filonuzu daha etkin, düşük maliyetli ve çevreye duyarlı bir şekilde yönetirsiniz.

Filo yönetimi araç takibi, yakıt tüketimi izleme, sürüş davranışını izleme ve iyileştirme, zaman çizelgeleri, bakımın zamanında bildirilmesi gibi konularla ilgilenir.

Filo Yönetimi Nasıl Çalışır?

filo yönetim sistemi nasıl kullanılır

GPS filo takibi, bir filo yönetim sisteminin özüdür. Filo takibi, GPRS (GSM ağındaki bir teknik), uydu, radyo veya üçünün bir kombinasyon aracılığıyla çalışan bir GPS sistemi ile mümkün olmaktadır. Uydular aracılığıyla veri göndermek maliyetlidir, ancak en çok zayıf mobil sinyali olan uzak bölgelerde araç takibi için etkilidir. Uydular aracılığıyla iletişim, örneğin yüksek düzlüklerin veya dağların bir GPRS sinyalinin menzilini sınırladığı alanlarda araç takibi için de gereklidir.

Filo yönetimi ile ticari araçların yönetimi ve organizasyonu kastedilmektedir. Araç takibi bunun temelidir ve telematik kullanarak çalışır. Bu, bir filo yöneticisinin araçların konumunu, sürüş davranışını ve bakım durumunu kontrol etmesine olanak tanır. Bu şekilde filo yönetimi, gelişmiş güvenlik ve risk azaltma sağlayabilir. Varlık takibi, bazı endüstriler için faydalı bir filo yönetimi özelliğidir. Örneğin vinç, buldozer, yarı römork gibi iş araçları ve diğer özel araçlar yönetilebilir.

Filo yönetiminin genel amacı, verimliliği ve üretkenliği artırmaktır. Ayrıca, sürücülerin ve araçların güvenliği de otomatik olarak artar. Doğru trafik bilgisi veren filo yönetim sistemi kapalı yollardan kaynaklı gecikmeleri önlediği için pek çok lojistik firmasının temel ihtiyaçlarından biridir. Bu sayede en hızlı rotalar belirlenir, yolda daha az zaman geçirilir ve en önemlisi büyük araziler için özel yol planlaması yapılır.

Filo Yönetiminin Önemi Nedir?

filo yönetim sisteminin önemi

Filo yönetimi karmaşık kararları içerebilir. Her şeyin sorunsuz çalışması için birçok faktörün dikkate alınması gerekir. Sadece doğru araçları ve sürücüleri seçmeniz yeterli değil, aynı zamanda güvenliğin sağlanması, maliyetlerin düşürülmesi, verimliliğin artırılması, yasa ve yönetmeliklere uyumun sağlanması gibi filo yöneticilerinin dikkat etmesi gereken pek çok şey vardır.

Telematik tabanlı bir filo yönetimi çözümü, tüm bu yönlerin anlaşılmasını sağlar. Doğru verilere erişim ile iş süreçlerinizi iyileştirebilir ve işinizi büyütebilirsiniz.

Araçlarınız önemli bir veri kaynağıdır. Konum, gidilen rotalar, yakıt tüketimi, kilometre ve sürüş tarzı hakkında net bilgilerle filo yönetiminizdeki her adımı optimize eder. Böylece araç verilerinize erişim ve kontrol ile daha fazla bilgi edinirsiniz. Etkili filo yönetimi, şirketinize büyük bir destek sağlar.

Filo Yönetiminin Öne Çıkan Özellikleri

filo yönetim sisteminin özellikleri

Filo yönetim sistemi, sahip olduğunuz tüm filo hakkında veri içerir. Filonuz hakkında bilmek istediğiniz her şeyi N2Mobil Filo Yönetimi modülü ile temin etmeniz mümkündür. Filo yönetim sistemlerinin genel özellikler ise şöyle sıralanabilir:

  • Araç takibi: Araç takip sistemleri, filo yöneticisinin filodaki tüm araçların tam yerinin belirlenmesini sağlar. Bir olay olması durumunda, müşteriler açısından gecikmeleri en aza indirmek için mümkün olan en kısa sürede yardım gönderebilir ve hizmete devam edebilirler.
  • Araç durumu bildirimleri: Bir aracın durumu hakkında uyarılar almanızı sağlar. Bunlar; hız yapma, araçların varış noktasına ulaşmaması, araçların çok uzun süre hareketsiz kalması ve izinsiz araç kullanımı ile ilgili raporlardır.
  • Önemli konumlar: Müşterilerinizin yakınındaki ilgi çekici noktaları bulur ve sınıflandırırsınız. Örneğin en yakın benzin istasyonu, dinlenme alanları, özel tesisler. Rotaları analiz ederek müşterilerinize verdiğiniz hizmeti iyileştirir ve daha verimli hale getirmenizi sağlar.
  • Sürücü ile iletişim: Doğrudan sürücüye belirli rotalar veya yeni hedefler hakkında talimatlar, komutlar ve mesajlar göndermeniz mümkündür. Sürücü mesajlara yanıt verir ve talimatları onaylar.
  • Sürüş davranışını izleme: Yöneticiler, olası sorunlu alanları anlamak için yakıt tüketimi, hız, frenleme davranışı ve motor kullanımına ilişkin verileri analiz eder. Bu veriler daha sonra sürücüleri eğitmek ve yönlendirmek için kullanılır.
  • Sürücü istatistikleri: Tüm çalışanların çeşitli istatistiklerini saklar. Bu veriler, çalışılan saatlerin toplamını ve seyahat için harcanan zamanı içerir. Bu sayede uygun çalışma saatleri ve dinlenme molaları dikkate alınarak verimli saatler ve çalışanların güvenliği yönetilir.
  • Rota planlama: Filo yöneticileri, neredeyse gerçek zamanlı trafik bilgilerini kullanarak trafik sıkışıklığını ve gecikmeleri önlemek için rotaları planlar ve süreci bu bilgilerle yeniden düzenler.

Filo Yönetiminin Avantajları

filo yönetim sisteminin avantajları

Bir filo yönetimi çözümünden yalnızca filo yöneticileri faydalanmaz. Sürücüler, idari personel ve filoya dahil olan diğer herkes de bundan yararlanır. Filo yönetim teknolojisi, şirketlere birçok alanda fayda sağlayabilir ve iş süreçlerini optimize edebilir.

Filo Yönetimi Veritabanına Erişim Sağlar

Filo veritabanı, araçlarınız hakkında tedarikçiler, renk, şasi numarası vb. gibi değerli bilgileri içeren etkileşimli ve akıllı bir araç listesidir. Veritabanı, araçların sınıflandırılması ve bakımı hakkında bilgi verir, böylece her türlü bilgiye kolayca erişirsiniz. N2Mobil, farklı şirketlerin farklı izleme ihtiyaçları olduğunun da farkındadır. Bu nedenle, sizin için benzersiz filo yönetimi işlevleriyle kendi konfigürasyonunuzu bir araya getirmenizi sağlar.

Daha Güvenli Bir Çalışma Ortamı Yaratır

Filo yönetimi ile çalışanlarınız için güvenli bir ortam yaratma fırsatına sahipsiniz. Filo yöneticileri, dikkatsiz sürüşü ya da sorunlu yolları belirler ve yeterli eğitim fırsatları sağlayabilir. Aynı zamanda bakım durumunun izlenmesi, çalışanlarınızın tüm araçları güvenle kullanmaya devam etmelerini sağlar. Bu faktörler iş deneyimine memnuniyet, çaba ve verimlilik artışı gibi katkılar sağlar.

Sürücüler, sürüş davranışlarının izlendiğini bildiklerinde daha dikkatli ve ekonomik bir şekilde araç kullanacaklardır. Böylece bir filo yönetim sistemi kullanarak sürücülerinizin daha az kazaya neden olmasını sağlarsınız.

Yakıt Tüketimini ve Bakım Maliyetlerinin Azaltır

Filo yönetimi teknolojisi, yöneticilere sorunları erkenden belirleme ve maliyetten tasarruf etme fırsatı verir. Örneğin, panel aracılığıyla kilometre ve diğer araç performans göstergelerini izleyerek bakım programlarını yönetmek çok kolaydır. Bu sistem, filodaki araçların ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir.

Yakıt maliyetlerinden tasarruf ederek ve sürücülerin daha verimli araç kullanmalarını sağlayarak şirketinizin iklim üzerindeki etkisini azaltırsınız. Tüm şirketlerin daha sürdürülebilir hale gelmesi gerektiğinde filo yönetimi kesinlikle faydalanabileceğiniz bir uygulamadır.

Geliştirilmiş Raporlama Sunar

Filonuzun uzun vadeli performansını analiz edersiniz. Ekiplere, departmanlara veya tüm filoya göre temel eğilimleri görüntülemeniz mümkündür. Özel panolar, ilerlemenizi KPI’lar veya bütçeler açısından izlemenizi kolaylaştırır. Bu, filo takip sistemi aracılığıyla sağlanan gerçek zamanlı filo analizleri ile yapılır. Diğer faktörlerin yanı sıra, bu analizler katedilen mesafeleri, rölanti süresini, durma sürelerini, araç aktivitesini (çalışma saatleri) ve tehlikeli sürüş davranışını içerir.

Geliştirilmiş Müşteri Memnuniyeti Sağlar

Müşteriler ayrıca filo yönetimi teknolojisinden de yararlanır. Rezervasyonlar, randevu hatırlatıcıları ve bildirimlerin gönderilmesi kolaydır ve müşteri memnuniyetini artırmaya yardımcı olur. Müşteriler sipariş ettikleri mal veya hizmetleri takip eder, durum güncellemelerini alır ve tahmini varış zamanlarını görür.

Verimliliğinizi Artırır

İdari görevleri otomatikleştirerek departmanlar arasında zaman kazanmanızı sağlar. Ayrıca ilgili ve güncel bilgilere kolayca erişebilirsiniz, böylece etkili bir program yapabilir ve beklenmedik olaylar durumunda hızla ayarlayabilirsiniz.

Nakliye Sırasında Oluşan Sorunların Çözülmesine Yardımcı Olur

Araçtaki bir kamera veya telematik sayesinde, filonun gerçek faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi edinirsiniz. Bu tür entegrasyonlar ve uzantılar, yerleşik teşhis verilerini anlamak ve gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin eksiksiz bir genel bakış ve kanıt sağlamak için gereklidir. Bu sayede sürücü takibi kolaylıkla sağlanabilmektedir. Ayrıca bu kameralarla birlikte anlık sunulan raporlar, belgeler olası problemlerin çözümünde de oldukça etkilidir.

Para cezası ve yaptırım durumunda delil toplamanızı sağlar. Özel bilgiler (yani PTO, sıcaklık, motor devri) ve birden çok ve entegre olmayan bilgi kaynaklarından gelen veriler sunar. Uyarıların ve coğrafi sınır girişlerinin/çıkışlarının takip edilmemesi gibi sorunların çözümünde büyük rol oynar. Filo güvenliği için sahada tespit edilemeyen şüpheli olaylarda konum, hız ve daha pek çok bilgi sağlar.

Sık Sorulan Sorular

Filo yönetici ne iş yapar?

Filo yöneticileri, bir şirketin filosunun operasyonlarını ve bakımını denetler. Görev tanımı ise araçların seçilmesini, izlenmesini ve bunların doğru kullanıldığından, doğru rotalarda sürüldüğünden ve uygun şekilde bakımının yapıldığından emin olmayı içerir. Ayrıca sürücüleri yönetmek, filoyla ilgili maliyetleri kontrol etmek ve yasalara ve düzenlemelere uygunluğu sağlamak filo yöneticilerinin görevidir.

Filo yöneticileri, filolarının etkinliğini ve verimliliğini artırmak için genellikle araç telematiği ile filo yönetimi yazılımı ve donanımının bir kombinasyonuna güvenir.

Filo yönetimi kimler için uygundur?

Filo yönetimi bir şekilde sevkiyat yapan, mal taşıyan, malzeme tedarik eden tüm büyük ve küçük ölçekteki şirketler için uygundur.

Filo yönetimi para cezalarını önler mi?

Hız ve sürüş biçimleriniz izleyen filo yönetimi aynı zamanda konum bilgilerini hem anlık hem de rotayı önceden görmenizi sağladığı için yolu geçit ücreti ya da hız cezası almadan tamamlanmasını sağlar. Pek çok konuya hakim olduğunuz için hazırlıklı olursunuz ve yolculuk pürüzsüz bir şekilde tamamlanır.

Filo yönetimi hırsızlığı önler mi?

Araç filonuzu kusursuz yönetmenize olanak tanıyan filo yazılımı, aynı zamanda her aracın konumunu anlık bildirdiği ve yolculuk kaydı aldığı için hırsızlık durumlarında aracınızın ya da araçlarınızın konumunu bildirir. Kat ettiği rotayı kaydeder ve kamera sistemi ile her olandan haberdar olursunuz.

Filo yönetiminin iş yüküne katkısı nedir?

Filo yönetimi, özellikle yöneticilerin işlerini kolaylaştırması açısında önemli bir yazılımdır. Birçok konunun takibinin tek yerden yapılmasını sağlar ve sevkiyat esnasında bilinmesi gereken bilgilerin anında raporlanmasına olanak tanır. Bu sayede hesaplama, rota belirleme, sürücü güvenliği konusunda oluşabilecek problemler ortadan kalkar. En önemlisi yöneticilere zaman tasarrufu sağlar.

Siz de filo risk yönetimi, yakıt yönetimi, filo bakımı ve filo maliyetleri gibi kritik konularda doğru stratejileri belirlemek ve çalışanlarınızın güvenliğini artırmak isterseniz N2Mobil’in sunduğu filo yönetimi hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Call Now Button